28.04.2017

WYSPY ZIELONEGO PRZYLĄDKA - SAL

 Hej, dwa tygodnie temu wróciłam z wakacji na SAL.  Jest to jedna z wysp należących do  archipelagu Wysp Zielonego Przylądka, ma zaledwie 30 km długości i 12 km szerokości. Znajduje się na niej 6 miejscowości i wszystkie z nich udało mi się odwiedzić podczas jednej z wycieczek, ale o tym w kolejnym poście.Na wyspie panuje krajobraz pustynny, spotkamy tam niewiele roślinności, a zazwyczaj są to palmy oraz akacje, jednak mimo to jest wiele do zobaczenia, dla odmiany zamiast bujnej roślinności można podziwiać np. pięknie uformowane skały. Oprócz SAL w archipelagu znajduje się 10 większych oraz 16 mniejszych wysp, a sama nazwa SAL oznacza sól, gdyż na wyspie znajduje się kopalnia soli.
Nasz hotel znajdował się w miejscowości SANTA MARIA, gdzie najprężniej rozwija się turystyka. Jest to niewielkie miasteczko, przyjazne i bezpieczne.

Główną atrakcją w Santa Maria jest molo, gdzie codziennie między godziną 11 a 13 przypływają rybacy i wcale nie wielkimi kutrami lecz małymi  drewnianymi łódkami i przywożą se sobą złowione ryby. Jest to atrakcja ponieważ bardzo cęsto są one ogromnych rozmiarów. Rybacy dodatkowo oprawiają je na molo i sprzedają, a my możemy to wszystko podziwiać.W miasteczku możemy krążyć pomiędzy uliczkami usypanymi sklepikami z pamiątkami, a są to zazwyczaj drewniane figurki. Z Sal warto również przywieźć grog czyli tamtejszy alkohol. Bardzo często turyści wracają również z bransoletkami z hasłem NO STRESS, które można kupić prawie wszędzie, a jest to powiedzenie, które nieustannie towarzyszy 
tamtejszej ludności. To co może wydać się nam po pewnym czasie uciążliwe to nieustanne zapraszanie nas do obejrzenia sklepików przez tamtejszych sprzedawców. Wzdłuż plaży ciągnie się deptak, na którym ciągiem poustawiane są stragany i nie da się tamtędy przejść nie zostając kilkukrotnie zaczepionym.W miasteczku znajdziemy również kilka małych sklepików, w których możemy zrobić drobne zakupy i kupić kawę, która pochodzi z jednej z Wysp Zielonego Przylądka FOGO, gdzie uprawiana jest w kraterze wulkanu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz